Shana Tova

Svensk flagga hissad på en flaggstång.

Idag flaggar flera kommuner och Länsstyrelsen i Kalmar län för uppmärksamma den svenska judiska minoriteten.

1774 fick Aaron Isaac, ursprungligen från Tyskland, rätten att bosätta sig i Sverige utan att konvertera från judendom till kristendom. Där kan man säga att den svenskjudiska historieskrivningen börjar.

Idag finns det mellan 15 000- 20 000 judar i Sverige och sedan 1999 anses judar vara en av de fem nationella minoriteterna i Sverige.

Tillskillnad från de övriga nationella minoriteterna samer, sverigefinnar, romer och tornedalingar har inte judarna i Sverige en egen flagga eller en nationaldag. Istället finns flera högtider, som det judiska nyåret Rosh Hashana, som i år infaller 3-4 oktober. I samråd med den judiska församlingen i Stockholm rekommenderar Länsstyrelsen i Kalmar län att den svenska judiska minoriteten uppmärksammas idag, den 2 oktober.

Emmaboda kommun har en skyldighet att informera de nationella minoriteterna om deras rättigheter när det gäller exempelvis rätt till modersmålsundervisning, i vissa fall erbjudas förskola och viss annan pedagogisk verksamhet på minoritetsspråk, möjlighet att få hela eller en väsentlig del av stöd inom äldreomsorgen av personal som behärskar minoritetsspråk.

Från länsstyrelsens sammanställning av utlåningsstatistiken på biblioteken i länet vet vi att alla fem nationella minoriteter lånar böcker i Emmaboda kommun.

Vi väljer därför att flagga på en officiell dag för varje minoritet för att visa att vi vet att vi som kommun har skyldighet att skydda minoritetsspråken och värna om de nationella minoriteternas kultur och för att bjuda in till delaktighet och inkludering.