Hyvää ruotsinsuomalaisten päivää

Dn sverigefinskaflaggan med vit botten blått kors inramat av ett gult kors.

Glad sverigefinnarnas dag!

Idag uppmärksammar vi sverigefinnarnas dag – en dag för att synliggöra den sverigefinska minoritetens historia, språk och kultur. Sverigefinnar är en av Sveriges fem nationella minoriteter.

📚 Visste du att du har rätt att läsa finska som modersmål i skolan om du tillhör den sverigefinska minoriteten även om ni inte pratar det hemma?

Sverige har ett ansvar att skydda de nationella minoritetsspråken:
finska, samiska, meänkieli, romani chib och jiddisch. Därför räcker det att en elev vill läsa ett minoritetsspråk för att skola ska försöka hitta en lärare.

🌍 Att uppmärksamma minoriteternas dagar är ett sätt att visa respekt och öka kunskapen om vårt gemensamma samhälle.

🎬 Du som vill se filmen 100 liter guld är välkommen till Emmaboda Folketshus i kväll. Filmen är gratis men du behöver hämta ut en biljett i kassan. Det finns fika och musik från kl 18 och filmen börjar kl 19.